[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر آموزش سبک زندگی بر کیفیت زندگی بیماران دیابتی
ثریا سهیلی ، فاطمه فیروزی
دانشگاه ازاد اسلامی مرند ، soraya.soheili@yahoo.com
چکیده:   (39 مشاهده)
مقدمه و هدف: بیمــاران مبــتلا بــه دیابــت در معــرض مشــکلات روانشــناختی و اجتمــاعی متعــددی هســتند کــه این مشکلات میتواند برکیفیت زندگی  آنهـا تـاثیر منفـی بگذارد. این مطالعه با هدف بررسی تاثیر آموزش سبک زندگی بر کیفیت زندگی بیماران دیابتی انجام شده است.
مواد و روش ها: این مطالعه یک مداخله نیمه تجربی است. 74 بیمار به‌طور تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل (37 نفر در هر گروه) قرار گرفتند. مداخله شامل آموزش در مورد سبک زندگی افراد با برگزاری کلاس های آموزشی با محتوای  تغذیه مناسب، ورزش، رژیم غذایی، کنترل استرس و اضطراب و عدم مصرف دخانیات بود. برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه اطلاعات جمعیت شناختی و پرسشنامه کیفیت زندگی (WHOQOL-BREF) سازمان بهداشت جهانی استفاده شد. برای مقایسه شاخص های دموگرافیک در گروه کنترل و مداخله از آزمون تی مستقل و مجذور کای به ترتیب برای متغیرهای کمی نرمال و کیفی استفاده شد. از آزمون تی مستقل به منظور بررسی میانگین نمرات کیفیت زندگی، قبل و بعددر بین گروهها و تی زوج در داخل گروهها استفاده گردید. در تمام آزمونها میزان p کمتر از 0/05 معنادار در نظر گرفته شد. پس از جمع آوری داده ها، اطلاعات با استفاده از نرمافزار آماری SPSS( نسخه 16 )مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت .
یافته ها: میانگین سنی افراد 10/8±48/9بود و اکثریت افراد را زنان تشکیل می دادند(75/6درصد). طول مدت ابتلا درگروه کنترل 5/40±16/89سال و در گروه مداخله 4/60 ±19/00سال بود. میانگین و انحراف معیار نمره کل کیفیت زندگی و میانگین و انحراف معیار ابعاد چهارگانه کیفیت زندگی قبل و بعد از مداخله در گروه مداخله و کنترل تفاوت آماری معنی داری نشان داد
نتیجه گیری: آموزش سبک زندگی می تواند باعث بهبود کیفیت زندگی بیماران دیابتی شود .
 
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، سبک زندگی، دیابت
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مداخلات برای دیابت
دریافت: 1400/8/13 | پذیرش: 1400/10/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: 190/214/191/80
Ethics code: 92-01-33-975


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4374