:: دوره 6، شماره 3 - ( 7-1397 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 595-584 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر مصرف روغن زیتون بر روی علائم و فاکتورهای متابولیک دیابت: مروری بر مطالعات کارآزمایی بالینی
علی میری ، فرهاد نادریان فر
گروه تغذیه، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی زابل، زابل، ایران. ، Ali.miri@gmail.com
چکیده:   (1779 مشاهده)

مقدمه و هدف: مطالعات زیادی در زمینه تاثیر مصرف روغن زیتون بر روی فاکتورهای متابولیک  مرتبط با دیابت صورت گرفته است، اما یافته ها در این زمینه متناقض می باشد. از این رو، مطالعه حاضر در نظر دارد به مرور یافته ها در زمینه تاثیر مصرف روغن زیتون بر روی علائم و فاکتورهای متابولیک دیابت با استفاده از مطالعات کارآزمایی بالینی بپردازد.

مواد و روش ها: مطالعات مربوطه از مقاله های منتشر شده بین سال های 2000 تا 2017، در سایت های PubMed، Google scholar، SID، Irandoc، MEDLINE، EMBACE  و با استفاده از کلید واژه های روغن زیتون، دیابت و کارآزمایی بالینی و پروفایل لیپیدی استخراج گردید. در کل، 11 مورد در این مطالعه مروری مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته ها: بر اساس یافته های این مطالعه مروری، مصرف روغن زیتون علاوه بر بهبود پاسخ گلایسمی و تنظیم کلی قند خون، همچنین سبب بهبود پروفایل لیپیدی در بیماران مبتلا به دیابت می شود. همچنین، مصرف روغن زیتون می تواند سبب کاهش وزن و نمایه توده بدنی، افزایش سطح هورمون پپتید-1 شبه گلوکاگون (GLP-1) و کاهش میزان چربی کبد در بیماران دیابتی شود. به علاوه، در مطالعات محدودی نشان داده شد، استعمال پوستی روغن زیتون سبب بهبود زخم پای دیابتی در بیماران مبتلا به دیابت می شود.

نتیجه گیری: یافته های مطالعه حاضر نشان داد که مصرف روغن زیتون در بیماران دیابتی می تواند سبب بهبود قند خون، پروفایل لیپیدی و شاخص های آنتروپومتریک شود. مطالعات بیشتری برای تایید این نتایج مورد نیاز می باشد.

واژه‌های کلیدی: روغن زیتون، دیابت، قند خون ناشتا، پروفایل لیپیدی، کارآزمایی بالینی
متن کامل [PDF 809 kb]   (2510 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: توصیه تغذیه برای دیابت
دریافت: 1397/1/14 | پذیرش: 1397/6/31 | انتشار: 1397/7/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 3 - ( 7-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها