[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی آموزش سبک‌زندگی مبتنی بر مدل بزنف و مدل سازمان‌بهداشت‌جهانی بر درماندگی روان-شناختی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو
سرور کاظمی ، صادق تقی لو ، شیدا سوداگر ، مریم بهرامی هیدجی ، نوشین شیرزاد
، s.taghiloo@iau-astara.ac.ir
چکیده:   (291 مشاهده)
مقدمه و هدف: دیابت­ یک نگرانی مهم برای سلامتی در جهان است که درصورت همبودی با اضطراب، افسردگی، استرس و سبک­زندگی ناسالم بر وسعت شدت و عوارض آن افزوده خواهد شد. اصلاح سبک ­زندگی در مبتلایان به دیابت می­تواند درماندگی روان­شناختی (اضطراب، افسردگی، استرس) بیماران و درنتیجه پیش ­آگهی بیماری را دستخوش تغییرات مطلوب ­تری نماید. بنابراین پژوهش حاضر با هدف مقایسه آموزش سبک‌زندگی مبتنی بر مدل بزنف و مدل سازمان بهداشت جهانی بر درماندگی روان­شناختی بیماران مبتلا به دیابت نوع II انجام شد.
مواد و روش­ها: پژوهش نیمه ­آزمایشی و از نوع گسترش یافته چندگروهی با طرح­های پیش ­آزمون- پس ­آزمون و گروه کنترل با دوره پیگیری با دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل بود. سه ماه بعد از پس ­آزمون پیگیری برای هر سه گروه اجرا شد. جامعه آماری کلیه بیماران مبتلا به دیابت نوع دو مراجعه کننده به بخش غدد بیمارستان امام ­خمینی در سال 1400 بود. از یک لیست 100 نفری بیماران مبتلا به دیابت، 60 نفر شناسایی و 45 نفر به‌صورت تصادفی انتخاب و با جایگزینی تصادفی در دو گروه آزمایشی و یک گروه کنترل جایگزین شد. برای جمع ­آوری اطلاعات از پرسشنامه اضطراب، افسردگی و استرس (DASS-21) استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم­افزار آماری SPSS نسخه 26 و تحلیل آمیخته با اندازه ­گیری مکرر تحلیل گردید.
یافته­ ها: نتایج حاکی از تأثیر آموزش سبک‌زندگی مبتنی بر هر دو مدل بر اضطراب (001/0= P)، افسردگی (001/0= P) و استرس (001/0= P) و پایداری این تأثیر در مرحله پیگیری بود. آموزش سبک‌زندگی مبتنی بر مدل بزنف در مقایسه با مدل سازمان­ بهداشت­ جهانی میانگین افسردگی (025/0=p) را بیشتر کاهش داد اما تفاوت اثر دو گروه بر اضطراب و استرس معنادار نبود.
نتیجه­ گیری: نتایج حاکی از اثربخشی هردو مدل آموزشی و برتری مدل آموزشی بزنف بر درماندگی روان­شناختی بیماران مبتلا به دیابت نوع II بود. بنابراین آموزش سبک‌زندگی به­ عنوان درمان کمکی در افراد مبتلا به دیابت نوع II ضروری به ­نظر می­رسد.
واژه‌های کلیدی: دیابت نوع دو، سبک زندگی، مدل سازمان بهداشت جهانی، مدل بزنف، درماندگی روانشناختی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مداخلات برای دیابت
دریافت: 1401/10/17 | پذیرش: 1401/11/3
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: R.IAU.K.REC.1041.008
Ethics code: R.IAU.K.REC.1041.008


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4549