[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر خودشفابخشی با شناخت رفتار درمانگری یکپارچه شده با ذهن آگاهی در پریشانی عاطفی دیابت و کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2
فرزانه شجاعی ، شیدا جبل عاملی ، زهره لطیفی ، منصور سیاوش
دانشگاه ازاد
چکیده:   (303 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از بیماریهای مزمن دیابت نوع 2 است. که از عوامل روانشناختی تاثیرگذار در مدیریت آن پریشانی دیابت است. لذا هدف از این پژوهش مقایسه تاثیر خودشفابخشی با شناخت رفتار درمانگری یکپارچه شده با ذهن آگاهی  بر پریشانی دیابت و کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می باشد.
مواد و روش ها: این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی بود.که در سال 1400انجام شد. جامعه آماری مراجعه کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 به درمانگاه صدیقه طاهره اصفهان بودند. تعداد 60 نفر به صورت نمونه گیری هدفمند انتخاب شده و به طور تصادفی در دوگروه مداخله و یک گروه کنترل قرار گرفتند. پس از 12 جلسه از هرسه گروه پس آزمون و سه ماه بعد آزمون پیگیری انجام شد. ابزار پژوهش پرسشنامه پریشانی دیابت و تجهیزات آزمایشگاهی جهت اندازه گیری هموگلوبین گلیکوزیله بود. برای تحلیل داده ها از تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر استفاده شد.
یافته ها: از بین دو شیوه مداخله فقط خودشفابخشی توانست به طور موثری سبب کاهش هموگلوبین گلیکوزیدی شود. (01/0p). همچنین هر دو شیوه مداخله باعث کاهش پریشانی عاطفی دیابت شد ولی اثر خودشفابخشی در طول زمان ثابت باقی ماند. (01/0p)
استنتاج: نتایج به دست آمده بیانگر آن است که از  هر دو شیوه مداخله می توان جهت مدیریت دیابت نوع 2 استفاده کرد. ولی خود شفابخشی موثرتر و پایدارتر است.

 
واژه‌های کلیدی: خودشفابخشی، درمان شناختی رفتاری تلفیق با ذهن آگاهی، پریشانی دیابت، هموگلوبین گلیکوزید، دیابت نوع 2
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مداخلات برای دیابت
دریافت: 1401/1/10 | پذیرش: 1401/7/16
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: IR.IAU.NAJAFABAD.REC.1400.042ب
Ethics code: IRCT20211206053303N1


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4549