[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه سبک‌زندگی و نگرش به بیماری با خستگی بیماری و نقش آنها در کنترل قند خون بیماران دیابتی نوع دو
رضا وجدی ، علی زینالی
دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه ، cognition20@yahoo.com
چکیده:   (33 مشاهده)
مقدمه و هدف: دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیک است که چالش بزرگ زندگی آنها کنترل قند خون می‌باشد. در نتیجه، این پژوهش با هدف تعیین رابطه سبک‌زندگی و نگرش به بیماری با خستگی بیماری و نقش آنها در کنترل قند خون بیماران دیابتی نوع دو انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی از نوع همبستگی بود. جامعه پژوهش بیماران دیابتی نوع دو عضو انجمن دیابت ارومیه در سال 1400 بودند که بر اساس فرمول کوکران تعداد 208 نفر از آنها با روش نمونه‌گیری دردسترس به‌عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزارهای گردآوری داده‌ها پرسشنامه سبک‌زندگی (لعلی و همکاران، 1391)، مقیاس نگرش به بیماری (کلنر، 1987)، سیاهه خستگی چندبعدی (اسمتس و همکاران، 1995) و تست قند خون ناشتا بودند. برای تحلیل داده‌ها از روش‌های همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه با مدل همزمان در نرم‌افزار SPSS-22 استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که سبک‌زندگی با خستگی بیماری رابطه معنادار منفی (50/0- =r) و نگرش به بیماری با خستگی بیماری رابطه معنادار مثبت (27/0=r) داشتند و دو متغیر سبک‌زندگی و نگرش به بیماری به‌طورمعناداری 6/27 درصد از تغییرات خستگی بیماری در بیماران دیابتی نوع دو را پیش‌بینی کردند (05/0>P). علاوه بر آن، سه متغیر سبک‌زندگی، نگرش به بیماری و خستگی بیماری به‌طورمعناداری 1/24 درصد از تغییرات کنترل قند خون در بیماران دیابتی نوع دو را پیش‌بینی کردند (05/0>P).
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان‌دهنده نقش موثر سبک‌زندگی و نگرش به بیماری در پیش‌بینی خستگی بیماری و نقش موثر سه متغیر سبک‌زندگی، نگرش به بیماری و خستگی بیماری در پیش‌بینی کنترل قند خون در بیماران دیابتی نوع دو بودند. بنابراین، متخصصان سلامت برای کنترل قند خون در بیماران دیابتی نوع دو می‌توانند از طریق بهبود سبک‌زندگی و نگرش به بیماری و کاهش خستگی بیماری در آنها عمل نمایند.
واژه‌های کلیدی: سبک‌زندگی، نگرش به بیماری، خستگی بیماری، کنترل قند خون، دیابت نوع دو
متن کامل [PDF 457 kb]   (8 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طرح مراقبت پرستاری برای کنترل قند خون
دریافت: 1400/12/15 | پذیرش: 1401/2/4
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: 162375225
Ethics code: IR.IAU.URMIA.REC.1400.112


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410