[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر مداخله آموزش بر میزان کیفیت زندگی بیماران دیابتی نوع 2 تحت پوشش کلینیک دیابت دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
مجید کاظمی ، انا هیتا کاراموز ، محمد رضا غلامرضاپور ، رضا وزیری نژاد
، maj_kaz@yahoo.com
چکیده:   (19 مشاهده)
مقدمه: دیابت از جمله بیماری‌های مزمنی است که سبب بروز مشکلات جسـمی، روانـی و کاهش کیفیت زندگی بیماران می‌گردد. این مطالعه با هدف بررسی تاثیر مداخله آموزش بر میزان کیفیت زندگی بیماران دیابتی نوع 2 تحت پوشش کلینیک دیابت دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان انجام گرفته است.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع تجربی قبل و بعد می‌باشد. مداخله صورت گرفته یک برنامه آموزشی برای افزایش سطح کیفیت زندگی است که بر روی گروه مداخله انجام گردید. برای بررسی کیفیت زندگی از پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی SF-36 که دارای هشت زیر مقیاس می‌باشد، استفاده گردید. داده‌ها پس از جمع‌آوری با استفاده از نرم افزار SPSS/23 آنالیز شده‌اند.
یافته‌ها: میانگین سنی بیماران تحت بررسی در گروه کنترل 8/9±1/54 سال و در گروه مداخله 5/9±8/54 سال بود. میانگین نمره کیفیت زندگی در بیماران گروه کنترل قبل و بعد از مداخله به ترتیب 3/8±7/83 و 7/7±9/82 بود. این نمره در بیماران گروه مداخله قبل و بعد از مداخله به ترتیب 5/14±1/82 و 2/12±9/91 بود. روند افزایشی میانگین نمره کیفیت زندگی در گروه مداخله بعد از آموزش اختلاف معنی¬دار داشت(p<0.05).. بعد از برنامه آموزشی زیر مقیاس کارکرد جسمی، انرژی- خستگی، بهزیستی هیجانی، درد و سلامت عمومی افزایش پیدا کرد اما زیر مقیاس‌های اختلال نقش سلامت جسمی، اختلال نقش سلامت هیجانی و کارکرد اجتماعی در گروه مداخله و کنترل تغییر چندانی قبل و بعد از آموزش نداشتند.
نتیجه‌گیری: می‌توان بـا اجرای برنامه‌های آموزشی همچون خـود‌مراقبتی بـا اسـتفاده از الگوهای نوین آموزشی، کیفیت زندگی بیماران دیابتی نوع 2   و سال‌هـای عمــر فعـال آنـها را افزایـش داد.
واژه‌های کلیدی: دیابت، کیفیت زندگی، مداخله آموزشی، رفسنجان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش پرستاری دیابتی
دریافت: 1400/12/13 | پذیرش: 1401/2/7
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: 96151
Ethics code: rec.rums


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410