[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي درباره نشريه آخرين شماره تمام شماره‌ها جستجو ثبت نام ارسال مقاله تماس با ما English ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
برای نویسندگان::
آرشیو مجله و مقالات::
برای داوران::
پایگاه ها و نمایه نامه ها::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات در حال ویرایش::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1394 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 28-19 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیرآموزش بهداشت بر آگاهی و نگرش رابطین بهداشتی نسبت به دیابت بارداری در مراکز بهداشتی درمانی مینودشت در سال 1392
سکینه گرایلو ، زهره کریمیان کاکلکی ، فرانک صفدری ، بهاره متقی ، محمد علی مروتی شریف آباد ، انسیه شریفی ، محبوبه برهانی
گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ایران ، zohrehkarimian68@yahoo.com
چکیده:   (4945 مشاهده)

  مقدمه و هدف: دیابت بارداری شایع ترین عارضه طبی در حاملگی است که برای اولین بار در دوران بارداری شروع یا تشخیص داده می شود و سبب عوارض حاد و مزمن در مادر و نوزاد می شود. در نظام سلامت ایران انتقال پیام های بهداشتی به خانواده ها، از طریق رابطین بهداشتی اجرا می شود. لذا آگاهی رابطین بهداشتی با توجه به نقش اساسی آنان در گسترش آموزش بهداشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر آموزش برآگاهی و نگرش رابطین بهداشتی نسبت به دیابت بارداری شهرستان مینودشت در سال1392بود.

  مواد و روش‌ها: این پژوهش یک مطالعه نیمه تجربی است که جامعه پژوهش آن را کلیه رابطین بهداشتی مراکز بهداشتی درمانی شهرستان مینودشت تشکیل دادند که تعداد 61 رابط دارای فعالیت مستمر و مایل به شرکت در مطالعه، به روش سرشماری در پژوهش شرکت داده شدند و به طور تصادفی در دو گروه مورد( 26 نفر )و شاهد( 35 نفر)قرار گرفتند. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه محقق ساخته بود که روایی آن با روش اعتبار محتوا و پاپایی آن از طریق آزمون آلفای کرونباخ (88/ 0= &alpha; ) تأیید شد. در گروه مورد جهت آموزش از روش نمایش فیلم استفاده شد و گروه شاهد هیچ گونه آموزشی را دریافت نکردند. اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار SPSS18 و آزمون های آماری ویلکاکسون، تی تست، من ویتنی، آزمون همبستگی پیرسون در سطح معنی داری p<0.05 تجزیه و تحلیل شدند .

  یافته‌ها : مقایسه میانگین نمرات آگاهی و نگرش قبل و بعد از مداخله در گروه مورد نشان داد که آگاهی و نگرش گروه مورد بعد از مداخله به صورت معنی داری افزایش یافته است(P<0/05)ولی در گروه شاهد تغییر معنی داری مشاهده نشد(P<0/05). نتایج حاصل از مقایسه دو گروه مورد و شاهد قبل و بعد از مداخله نیز حاکی از افزایش معنی دار میانگین نمره آگاهی و نگرش بعد از آموزش در گروه مورد نسبت به گروه شاهد بود(P<0/05).

  بحث و نتیجه‌گیری: طبق نتایج این مطالعه آموزش رابطین بهداشتی باعث افزایش سطح آگاهی و بهبود نوع نگرش آنان نسبت به دیابت بارداری گردید. با توجه به ضرورت آگاهی رابطین در خصوص دیابت بارداری و انتقال اطلاعات به زنان باردار از سوی آنان پیشنهاد می شود برنامه های آموزشی به صورت مداوم برای آنان در نظر گرفته شود.

واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، دیابت بارداری، رابطین بهداشتی
متن کامل [PDF 305 kb]   (1785 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/6/2 | پذیرش: 1394/6/2 | انتشار: 1394/6/2
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gerayloo S, Karimian Kakolaki Z, Safdari F, Motaghi B, Morowati Sharifabad M, Sharifi E et al . Effects of Health Education on the Knowledge and Attitude of Health Coordinators towards Gestational Diabetes in Minoodasht, 2013. J Diabetes Nurs 2015; 3 (1) :19-28
URL: http://jdn.zbmu.ac.ir/article-1-104-fa.html

گرایلو سکینه، کریمیان کاکلکی زهره، صفدری فرانک، متقی بهاره، مروتی شریف آباد محمد علی، شریفی انسیه و همکاران.. بررسی تأثیرآموزش بهداشت بر آگاهی و نگرش رابطین بهداشتی نسبت به دیابت بارداری در مراکز بهداشتی درمانی مینودشت در سال 1392. فصلنامه پرستاری دیابت. 1394; 3 (1) :19-28

URL: http://jdn.zbmu.ac.ir/article-1-104-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 37 queries by YEKTAWEB 4645