:: دوره 8، شماره 4 - ( 8-1399 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 1250-1259 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر آموزش بر کیفیت زندگی بیماران دیابتی شهر زابل
آزاده حیدری، پروانه اصفهانی* ، محمد سارانی، محمدرضا رضایی کهخا
دانشگاه علوم پزشکی زابل ، p.isfehani@gmail.com
چکیده:   (299 مشاهده)
مقدمه و هدف: بیماری دیابت یکی از شایع‌ترین، مزمن­ترین و کشنده­ترین بیماری­های ناشی از اختلالات متابولیسم است. این بیماری می­تواند بر سلامت عمومی و به عبارتی بر کیفیت زندگی بیماران تأثیرات منفی داشته باشد. بنابراین، این مطالعه با هدف تعیین تاثیر آموزش بر کیفیت زندگی بیماران دیابتی شهر زابل در سال 1396 انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه نیمه تجربی طی دو مرحله قبل و بعد بر روی 144 نفر از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 (دو گروه 72 نفره) مراجعه کننده به مرکز دیابت و مراکز بهداشتی و درمانی شهر زابل انجام شد. شرکت کنندگان به دو گروه مداخله و شاهد تقسیم شدند. از روش نمونه گیری تصادفی ساده استفاده شد. ابزار جمع آوری داده­ها پرسشنامه محقق ساخته بود. داده­های پژوهش با استفاده از نرم افزار SPSS20 و با آزمون های آماری توصیفی و استنباطی مناسب تحلیل شدند.  
یافته ها: از بین متغیرهای دموگرافیک در گروه مداخله سن، جنس، تحصیلات، شغل و وضعیت تاهل ارتباط معنی داری با کیفیت زندگی داشت، در حالیکه در گروه شاهد چنین ارتباطاتی وجود نداشت. میانگین امتیاز کیفیت زندگی در قبل و بعد از آموزش در گروه مداخله نشان دهنده تاثیر آموزش بر کیفیت زندگی این بیماران بود(0/05˂P).
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان­دهنده اهمیت و نقش آموزش بهداشت در ارتقاء کیفیت زندگی بیماران دیابتی می­باشد، بنابراین ضروری است تا آموزش به این بیماران گسترش بیشتری یابد.

 
واژه‌های کلیدی: آموزش، کیفیت زندگی، بیمار، دیابت نوع 2
متن کامل [PDF 528 kb]   (100 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مداخلات برای دیابت
دریافت: 1399/8/16 | پذیرش: 1399/11/5 | انتشار: 1399/11/5


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( 8-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها