:: دوره 4، شماره 1 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 19-8 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تمرینات هوازی تداومی و مقاومتی دایره ای بر کنترل قند خون ناشتا و پروفایل لیپیدی در مردان مبتلا به دیابت نوع دو
اکبر قلاوند، مجتبی دلارام نسب، محمدطاهر افشون پور، علیرضا زارع
گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه پیام نور، ایران. ، sportaag@yahoo.com
چکیده:   (3434 مشاهده)

مقدمه و هدف: اختلال تنظیم متابولیکی ناشی از دیابت شیرین سبب بروز عوارض متعدد قلبی- عروقی می شود که مشکلات فراوانی را برای فرد مبتلا به دیابت به همراه می آورد  لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر تمرینات هوازی و مقاومتی بر کنترل قند خون ناشتا و پروفایل لیپیدی پلاسما در مردان دیابتی نوع دو صورت گرفت.

مواد و روش‌ها: در تحقیق نیمه تجربی حاضر 30 مرد مبتلا به دیابت نوع دو با میانگین سنی 5/3±5/45 سال به روش نمونه گیری هدفمند انتخاب و به صورت تصادفی به 3 گروه 10 نفره تمرینات هوازی، تمرینات مقاومتی و کنترل تقسیم شدند. برنامه تمرینات ورزشی هوازی و مقاومتی سه بار در هفته و به مدت 8 هفته انجام شد. شاخص های بیوشیمی مربوطه قبل و بعد از مداخله اندازه گیری شد. برای تحلیل تغییرات شاخص های اندازه گیری شده از آزمون تی زوجی شده و تحلیل واریانس یک طرفه با سطح معنی داری 05/0≥P استفاده شد.

یافته‌ها: پس از هشت هفته تمرین کاهش معنی داری در قند خون ناشتا و افزایش معنی داری در لیپوپروتئین پر چگال پلاسما درهر دو گروه هوازی و مقاومتی مشاهده شد(05/0≥(P. همچنین لیپوپروتئین کم چگال پلاسما نیز تنها در گروه مقاومتی کاهش معنی داری را نشان داد(05/0≥(P.

بحث و نتیجه‌گیری: در مجموع با توجه به یافته های تحقیق به نظر می رسد که تمرینات هوازی و مقاومتی روش های مؤثری در کنترل قند خون و بهبود پروفایل لیپیدی مردان دیابتی نوع دو می باشند و بیماران دیابتی می توانند با مشورت پزشک و تحت نظارت کارشناسان ورزش از تمرینات ورزشی مناسب برای کنترل قند خون و پروفایل لیپیدی استفاده نمایند.

واژه‌های کلیدی: دیابت نوع دو، تمرینات هوازی، تمرینات مقاومتی، پروفایل لیپیدی، قند خون ناشتا
متن کامل [PDF 363 kb]   (2412 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مداخلات برای دیابت
دریافت: 1394/6/25 | پذیرش: 1394/10/29 | انتشار: 1395/2/20


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 1 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها