[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر بکارگیری رفتارهای خود مراقبتی در پیشگیری از پای دیابتی در بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی:یک مطالعه مروری سیستماتیک
دکتر شراره صانعی سیستانی، دکتر محدثه زادمیر*
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ، sshn.search@gmail.com
چکیده:   (84 مشاهده)
مقدمه: خودمراقبتـی عـلاوه بـر کاهـش بسـتری، میتوانـد از بسیاری از مشـکلات بیمـاران پیشـگیری نمایـد. به همین دلیل هدف از این مرور سیستماتیک و فراتحلیل بررسی رفتارهای خود مراقبتی پیشگیری از پای دیابتی در بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی می باشد.
روش: مطالعـه حاضـر بـه روش مـرور سیسـتماتیک بـر روی پژوهـش هـای انجـام شـده در زمینـه بکارگیـری مـدل خودمراقبتـی برپیشگیری از پای دیابتی در بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی انجــام شــد.جست و جو در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا پایان سال ۱۳۹۹ انجام شد.
یافته ها:از میان مقالات مورد بررسی ۷ مقاله وارد مطالعه شدند. 1 مقالـه (14 درصـد) بـه زبـان انگلیسـی و 6 مقالـه (86 درصـد) بـه زبـان فارسـی بـه چـاپ شده بود. در رابطـه بـا محیـط پژوهـش، 2 مقالـه درارومیه، ۵ مقالـه در تهران، ساوه، یزد، شهرکرد و تربت حیدریه انجـام شـده بـود.نتایج مطالعان به طور کلی بر اثر بخشی آموزش بر بررسی رفتارهای خود مراقبتی و تاثیر آن در بهبود زخم دیابتی تاکید میکنند.
نتیجه گیری: با توجه به مزمن بودن بیماری دیابت و طولانی بودن فرایند آن و شیوع بالای عارضه زخم پا در بیماران مبتلا به دیابت و صرف هزینه های فراوان در جهت مراقبت بهداشتی و خدمات مربوط به مراقبت از این زخم ها، استفاده از برنامه های خود مراقبتی نظیر برنامه خود مراقبتی بر أساس الگو که شیوه استانداردی برای ارائه مراقبت باشد و یک روش ایمن، غیردارویی، غیرتهاجمی و کم هزینه در کنترل مشکلات جسمی و روانشناختی باشد و به راحتی قابل آموزش به مددجو باشد، ضروری به نظر میرسد.
 
واژه‌های کلیدی: خود مراقبتی، الگوی خودمراقبتی، دیابت، زخم پای دیابتی
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: پیشگیری پای دیابتی
دریافت: 1399/11/21 | پذیرش: 1399/11/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4280