:: دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 83-77 برگشت به فهرست نسخه ها
افسردگی در بیماران مبتلا به دیابت: یک مقاله مروری
احمد ایزدی طامه، مهین نادری فر، علیرضا نادری فر، رضا نیکبخت
چکیده:   (6010 مشاهده)

  مقدمه و هدف: دیابت یک بیماری متابولیک و یک مشکل بزرگ بهداشتی با شیوع رو به افزایش در جهان است که عوارضی نظیر نفروپاتی، نوروپاتی، رتینوپاتی و کوری را باعث می­شود. افسردگی نیز از جمله اختلالات روانپزشکی است که با علائمی مانند کاهش علاقه و انرژی، احساس گناه، احساس شکست، گوشه­گیری، اشکال در تمرکز، نفرت از خود، بی­اشتهایی، افکار مرگ و خودکشی، بی­خوابی یا پرخوابی و اختلال در عملکرد مشخص می­شود. بیماران دیابتی ممکن است به علت عوارض این بیماری دچار اختلالات خلقی و از جمله افسردگی شوند. هدف از این مطالعه، مروری بر افسردگی در بیماران مبتلا به دیابت بود.

 

  مواد و روش ها: مطالعه حاضر با جستجو به صورت مروری در متون موجود در پایگاههای اطلاعاتی فارسی و انگلیسی شامل Magiran, SID, Iran medex Pubmed, Google scholars , با کلید واژه های depression, diabetes و Patiant  مربوط به سال های 1995 تا 2007 انجام گردید. در این مطالعه شیوع افسردگی در بیماران دیابتی و رابطه متغیرهای مختلفی مانند جنس، سن ابتلا ، وضعیت تأمل و غیره با افسردگی در بیماران دیابتی مورد بحث قرار گرفت.

 

  یافته ها: دیابت شیوع بالایی در ایران دارد، ابتلای به افسردگی علاوه بر تشدید عوارض دیابت باعث بروز علائم خود تخریبی مانند پرخوری، پرنوشی، مصرف نکردن دارو ها و یا اقدام به خودکشی می­شود که خود روند درمان دیابت را مختل می­کند.

 

  بحث و نتیجه گیری: تاکنون مطالعات زیادی درباره­ی شیوع افسردگی در بیماران دیابتی انجام شده است که مشخص کرده است شیوع افسردگی در بیماران دیابتی بسیار بیشتر از افراد عادی است و نیز شیوع افسردگی در برخی افراد مانند زن­ها، افراد مجرد، بیوه یا مطلقه، آنهایی که سابقه­ی ژنتیکی ابتلا به افسردگی دارند بیشتر از سایرین است. پیشنهاد می­شود بررسی و مشاوره روانپزشکی در این بیماران و بخصوص آن بیمارانی که بیشتر مستعد افسردگی هستند، انجام شود.

واژه‌های کلیدی: افسردگی، بیمار، دیابتی
متن کامل [PDF 387 kb]   (4494 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/10/8 | پذیرش: 1393/10/8 | انتشار: 1393/10/8


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها