:: دوره 8، شماره 3 - ( 6-1399 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 1150-1159 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع دیابت تیپ ۲ پس از بارداری در زنان با سابقه دیابت بارداری : مطالعه مرور سیستماتیک و متاآنالیز
مانیا کاوه، کامبیز سادگی* ، ملیحه قرایی نجف آبادی
دانشگاه علوم پزشکی زابل ، thn.search@gmail.com
چکیده:   (566 مشاهده)
مقدمه و هدف: بیماران با سابقه ابتلا به دیابت بارداری، استعداد بیشتری برای ابتلا مجدد به این بیماری در بارداریھای بعدی دارند، ھمچنین خطر بالاتری در ابتلا به عدم تحمل گلوکز و نهایتاً ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده دارند. ھدف از این مطالعه، تعیین شیوع دیابت و اختلال تحمل گلوکز در بیماران دیابت بارداری در دوران پس از زایمان در ایران بود.
مواد و روش ها: با جستجوی اینترنتی در پایگاههای اطلاعـاتی داخلـی نظیــر Irandoc ،Iranmedex ،SID ،Magiran  ، اسکوپوس و نیــز موتــور جستجوی Google بــا اســتفاده از کلمــات کلیــدی دیابت، دیابت بارداری، بارداری، دیابت تیپ ۲، دیابت حاملگی، شــیوع واپیــدمیولوژی Google ، نسبت به جمع آوری تمـام مقـالات منتـشر شده اقدام شد. داده های مطالعات وارد نـرم افـزار آمـاری STATA شـد و مـورد فراتحلیل قرار گرفت. برای نشان دادن نتایج فراتحلیل از plot Forest استفاده گردید.
یافته ها: تعداد ۶۴۹۷ نمونـه از مجموع 6 مطالعه در مطالعه ی حاضر بررسی شدند که در بازه سنی ۱۸ تا ۴۵ سال بودند. فراتحلیل شیوع دیابت پس از بارداری در۶۴۹۷ بیمار با سابقه دیابت بارداری ۹.۴٪ با فاصله اطمینان 95 درصد از 0/9 تا 0/10 بود.
نتیجه گیری: اخـتلال متابولیـسم گلـوکز در دوران پس از زایمان در زنان مبتلا به دیابت بارداری اخـتلال شایعی باشد. بنابراین در وهله نخست غربالگری و شناسـایی موارد دیابت بارداری و درمان آنها در دوران بارداری، جهت پیشگیری از عوارض جنینی و سپس پیگیری این مـادران در دوران پس از زایمان، جهت شناسایی دیابت و اختلال تحمـل گلوکز و پیشگیری و درمان ایـن اخـتلالات مـیتوانـد حـایز اهمیت باشد
 
واژه‌های کلیدی: دیابت، دیابت بارداری، بارداری، دیابت دیابت پس از بارداری، اپیــدمیولوژی.
متن کامل [PDF 558 kb]   (370 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/4/17 | پذیرش: 1399/6/29 | انتشار: 1399/8/17


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها