[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 3 - ( 7-1397 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 558-568 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی‌ارتباط بین نگرش معنوی_مذهبی و نگرش ناکارآمد در نوجوانان مبتلا به دیابت
فروغ جبروز، نرگس صادقی*
داﻧﺸﮕﺎه آزاد اﺳﻼﻣﯽ، واﺣﺪ اﺻﻔﻬﺎن ، n45sadeghi@yahoo.com
چکیده:   (1102 مشاهده)
مقدمه و هدف: دوران نوجوانی، یکی از بحرانی‌ترین دوران های زندگی است و چنانچه نوجوان در این دوران با مشکلات سلامتی مانند بیماری روبرو شود می‌تواند برای او و خانواده به یک چالش تبدیل گردد. یکی از اجزای زندگی سالم توجه به نیازهای معنوی است از طرفی، یکی از مشکلات نوجوانان در هنگام ابتلا به بیماری‌های مزمن، بروز نگرش‌های نا‌کارآمد است بنابراین پژوهش حاضر با هدف تعیین ارتباط بین نگرش معنوی و نگرش ناکارآمد در نوجوانان دیابتی بستری در بیمارستان‌های علوم پزشکی شیراز انجام شد.
مواد و روش­ها: پژوهش حاضر توصیفی تحلیلی است جامعه­ی آماری این ­پژوهش، شامل کلیه نوجوانان مبتلا به دیابت بود که در سال 1394 در بیمارستان های علوم پزشکی شیراز بستری بودند؛ تعداد واحدهای پژوهش در مجموع 92 نفر از نوجوانان دیابتی بود‌ که با استفاده از پرسشنامه نگرش سنج معنوی و نگرش ناکارآمد به مدت 3 ماه مورد مشاهده و تحلیل قرار گرفت . روش نمونه‌گیری در دسترس بود. از آمار توصیفی و ضرایب همبستگی استفاده شد. تحلیل ها با نسخه 20 نرم افزار آماری ­ spssانجام شد.
یافته ها: از 92 نوجوان مورد مطالعه در این پژوهش، 47 نفر پسر و 45 نفر دختر بودند. میانگین سنی دختران برابر با   (5/80)16/84میانگین سنی پسران (6/38)15/56بود. بیشتر افراد شرکت کننده در این پژوهش را افراد دارای مدرک راهنمائی (40 درصد) و دبیرستان (45درصد)تشکیل دادند. نگرش معنوی واحدهای مورد پژوهش  در حد متوسط و نگرش ناکارآمد در حد متوسط رو به بالا بوده و  بین نگرش معنوی و نگرش ناکارآمد در نوجوانان دیابتی بستری رابطه منفی وجود داشت. بین دو جنس هیچ  تفاوت معنا داری در زمینه نگرش معنوی و نگرش ناکارآمد وجود نداشت.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد بهبود نگرش معنوی می‌تواند در جهت کاهش نگرش ناکارآمد و در نتیجه کاهش استرس و اضطرابی که می‌تواند پی‌آمد نگرش ناکارامد ایجاد شود کمک کننده باشد.  در واقع نگرش معنوی بر بهبود نگرش ناکارآمد نوجوانان دیابتی موثر است. بنابراین توصیه می‌گردد در مراکز کنترل دیابت برنامه‌هایی در جهت ارتقاء معنویت و نگرش معنوی این گروه حساس در نظر گرفته شود.
واژه‌های کلیدی: معنویت، نگرش ناکارآمد، دیابت، نوجوان
متن کامل [PDF 1016 kb]   (523 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/6/2 | پذیرش: 1397/7/30 | انتشار: 1397/11/2
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jebroz F, Sadeghi N. Relationship Between Spiritual and Religious Attitude and Inefficient Attitude in Diabetic Adolescents. J Diabetes Nurs. 2018; 6 (3) :558-568
URL: http://jdn.zbmu.ac.ir/article-1-185-fa.html

جبروز فروغ، صادقی نرگس. بررسی‌ارتباط بین نگرش معنوی_مذهبی و نگرش ناکارآمد در نوجوانان مبتلا به دیابت. فصلنامه پرستاری دیابت. 1397; 6 (3) :558-568

URL: http://jdn.zbmu.ac.ir/article-1-185-fa.htmlدوره 6، شماره 3 - ( 7-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری دیابت Journal of Diabetes Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4312