:: دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 51-42 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط التهاب و استرس اکسیداتیو با قند خون، چربی خون و BMI ،توده ی چربی و وزن بدن در افراد مبتلا به دیابت نوع دو
ناصح پهلوانی ، امید صادقی ، حمید رسد ، فاطمه عزیزی سلیمان
دانشکده تغذیه و علوم غذایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، fatemehazizi87@gmail.com
چکیده:   (6986 مشاهده)

  مقدمه و هدف: 3-5/2 % مردم دنیا از دیابت رنج می برند و یکی از شدیدترین اختلالات ناشی از متابولیسم می باشد که در نتیجه ی آن بیومارکرهای التهابی مانند( اینترلوکین6 ، TNF α وCRP )افزایش می یابند هدف از این مطالعه بررسی ارتباط التهاب و استرس اکسیداتیو با قندخون، چربی و شاخص های تن سنجی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو است.

  مواد و روش­ها: مطالعه ی حاضر به صورت یک بررسی مقطعی برای مقایسه ی ارتباط فاکتورهای التهابی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بر روی 45 مرد و زن 65-35 ساله مبتلا به دیابت نوع دو صورت گرفت، از آزمون­های آماری independent sample T-test و linear regression برای تحلیل نتایج استفاده شد.

  یافته­ها: میانگین قند خون ناشتا، MDA ، TC و BMI در زنان بیشتر از مردان بودند، در سایر موارد تفاوتی بین دو جنس وجود نداشت، MDA نه به صورت مستقیم و نه پس از تعدیل اثر جنس ارتباطی با FBS ، TC ، TG و شاخص های آنتروپومتری (وزن، BMI و توده چربی بدن) نداشت.

  بحث و نتیجه­گیری: : مطالعه ی حاضر نشان داد که میانگین توده بدنی، کلسترول تام و مالون دی آلدهید در زنان بیشتر از مردان دیابتی بود، این مطالعه نشان داد که باید توجه ویژه ای به کنترل فاکتورهای التهابی در افراد دیابتی به منظور تسهیل و تسریع در درمان بیماری و همچنین پیشگیری از عوارض ناشی از التهابات انجام شود.

واژه‌های کلیدی: دیابت نوع دو، فاکتورهای التهابی، قندخون ناشتا، توده بدنی، کلسترول تام
متن کامل [PDF 367 kb]   (3765 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/10/8 | پذیرش: 1393/10/8 | انتشار: 1393/10/8


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها